31 березня 2020 18:33
775 Переглядів

Лонг-лист із 28 найкращих вистав Третього фестивалю-премії ГРА

Карантин карантином, а театру опісля нього бути. Ще й отримувати нагороди на фестивалі-премії ГРА, інформаційними партнерами якого ми є. Наші статті про минулорічних переможців читайте у рубриці Театр. А зараз дізнаємося, які вистави потрапили в лонг-лист. Із 83 заявлених гравців експерти визначили 28 найкращих. Саме вони продовжать боротьбу за національний театральний Оскар.

Коротка довідка

Засновником та організатором Фестивалю-Премії «ГРА» («GRA» («Great Real Art»)) є НСТДУ. «ГРА» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представляють прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2019 року. Участь у проєкті беруть професійні театральні колективи різних форм власності і форматів роботи.

Як зазначають організатори, активна участь театрів і стабільна висока кількість заявників цього року (а він вже від самого початку став непростим для українського театру) свідчить: фестиваль-премія ГРА має високий рівень довіри в театральному світі. 

Фестиваль-премія має чітко встановлені правила. На основі поданих від театрів заявок, Експертна рада вже сформувала лонг-лист із 28 учасників. Далі експерти подорожуватимуть Україною і переглянуть постановки наживо. На початку липня буде сформовано шорт-лист з 12 вистав. А у листопаді в Києві відбудеться фінальний етап: глядачі зможуть долучитися до фестивального руху і переглянути вистави-фіналісти на різних театральних майданчиках столиці. Завершальний акорд – оголошення переможців міжнародним журі. 

 

Про лонг-лист

Анна Липківська — театрознавець, кандидат мистецтвознавства, голова Експертної ради ГРИ (подкаст із нею можна послухати тут) зазначає, що цьогорічній лонг-лист ГРИ став результатом ледве не цілодобового онлайн-листування експертної ради – з двома турами голосувань та відеоконференціями.

«Це – 28 вистав з дев’яти міст України. Підтвердили свій авторитет визнані лідери – обидва Національні імені І. Франка (Київський та Івано-Франківський), Національна оперета, Молодий, Національні опери зі Львова, Одеси, Харкова, чернігівці, сумчани, одесити з Театру ім. В. Василька, кияни з Лівого берега, Дикого, Золотих воріт, Перший та «Люди і ляльки» зі Львова. З відкриттів – молода команда «Покоління Пепсі» (Печерськ), ProEnglish Theatre, інклюзивний проект полтавських лялькарів… Так, хотілося б більше нового – яскравого, гучного. Але, погодьтеся,  час нині такий, що стабільність і еволюційний поступ – уже неабияке досягнення», каже пані Анна.

 

Тож, лонг-лист театральних колективів, які продовжать ГРАти (список за абеткою):

 «За найкращу драматичну виставу»:

 1. ГО «Креативний фонд імені Михайла Булгакова»/Київський академічний театр на Подолі – вистава «Зойчина квартира» 
 2. ГО «Культура. Інновації. Майбутнє»/Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – вистава «Альбатроси» 
 3. Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька – вистава «ЕНЕЇДА XXI» 
 4. Підприємство Національної спілки театральних діячів України «Будинок актора»/Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава «Верба» 
 5. Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна – вистава «Пер Гюнт» 

 

«За найкращу виставу камерної сцени»: 

 1. ProEnglish Theatre – вистава «AMORphine» 
 2. ГО «Європейський Культурний Центр»/Київський академічний театр «Золоті ворота» – вистава «MIŁOŚĆ / ЛЮБОВ» 
 3. ГО «Фестивальний центр «ЗОЛОТИЙ ДЮК»/Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька – вистава «Фантоми» 
 4. Київський національний академічний Молодий театр – вистава «Ласкаво просимо до пекла» 
 5. Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава «Лимерівна» 
 6. Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т.Г. Шевченка – вистава «Наймичка» 

 

«За найкращу виставу для дітей»:

 1. ГО «Інститут дослідження театру «Шостий поверх»/Дикий театр – вистава «Синя борода» 
 2. Дитяча театральна школа м. Одеси/Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава «Снігова королева» 
 3. Миколаївський академічний обласний театр ляльок – вистава «Мауглі» 
 4. Перший академічний український театр для дітей та юнацтва – вистава «Аліса» 
 5. Полтавський академічний обласний театр ляльок – вистава «На хвилі» 

 

«За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу»:

 1. Open Opera Ukraine (Київ) – вистава «Ацис і Галатея» 
 2. Київський національний академічний театр оперети – вистава «Сімейка Адамсів» 
 3. Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької – вистава «Лоенґрін» 
 4. Одеський національний академічний театр опери та балету – вистава «La Traviata» 
 5. Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка – вистава «Любов до трьох апельсинів» 

 

«За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу»:

 1. Ethnо Contemporary Ballet (Харків) – вистава «Скажи тихіше, якщо зможеш» 
 2. Театр «Нєфть» (Харків) – вистава «APOLLO» 

 

«За найкращу пошуково-експериментальну виставу»:

 1. «Творча Майстерня «ЕтноТолока»/Київський новий драматичний театр на Печерську – вистава «Покоління пепсі»
 2. ГО «Театральна платформа» – вистава «ПЕНІТА.опера» 
 3. Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава «Дванадцята ніч, або Що захочете» 
 4. Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – вистава «Сімейний альбом / Album di Famiglia» 
 5. Львівський академічний театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки» – вистава «Пустостан»

 

Нагадуємо, лауреати фестивалю-премії будуть визначатися у шести загальних номінаціях: За найкращу драматичну виставу; За найкращу виставу для дітей; За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу; За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу; За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів); За найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних/мистецьких жанрів), та шести індивідуальних номінаціях: За найкращу жіночу роль; За найкращу чоловічу роль; За найкращу режисерську роботу; За найкращу сценографію; За найкраще пластичне рішення вистави; За найкраще музичне рішення вистави.

 

Найкращих гравців у ГРІ за театральний Оскар буде нагороджено Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проєкту. А глядачів – знайомством із найкращими з найкращих у театральному світі України.