01 липня 2020 07:12
498 Переглядів

Одеський кінофестиваль онлайн: Грузія, мужики-хористи та дитбудинки

Дивитися незалежне кіно легально онлайн – це розкіш. Коли таку можливість надає українська платформа takflix.com та Одеський міжнародний кінофестиваль – потрібно брати руки в ноги та складати списки до перегляду. У наш список із трьох стрічок цього разу входять картини сонячної закоханости в Грузії, щирости у чоловічому хорі в Норвегії та обережности в творенні сім’ї у Литві. Продовжуємо з’ясовувати що, кому й навіщо дивитися на сайті OIFF Flashback зі стрічками “А потім ми танцювали” Левана Акіна, “Бо ми мужики” Петтера Соммера й Ю Вуд Свендсена та “Тут був Саша” Ернестаса Янскаукаса. 

 

“А потім ми танцювали”

Режисер: Леван Акін
Грузія, 2019Трейлер до “А потім ми танцювали”

 

Що?

Стрічка про юного танцівника ансамблю грузинських танців Мераба (Леван Гельбах’яні, додали посилання на його інстаграм, бо ви захочете підписатися, чесно) та його самоусвідомлення, першу закоханість і Тбілісі, в якому він живе. Мераб народився в сім’ї, де бабуся, мама й батько танцювали в Метрополітені, Альберт-голі та Ла Скалі. Він також у ансамблі з дитинства. Його сім’я бідна, в них часто не має грошей на електрику, а сусідка постійно жаліється на старшого брата, який веде сумнівний спосіб життя, але також танцює. 

Керівник ансамблю на початку фільму зазначає, що в грузинському танці немає місця для сексу. Танцівниці розповідають, як з головного складу вигнали та запроторили до монастиря танцюриста, бо побачили його під час сексу з чоловіком. А посеред репетиції раптом з’являється Іраклі, танцівник на заміну із Батумі. І з цього моменту ми починаємо відлік дорослішання й усвідомлення Мераба. А також – знайомства з консервативним і гомофобним суспільством Грузії.

Навіщо дивитися?

Тому що це кіно, в якому зміст і форма ідеально переплітаються. Соціальна мета – вказати на проблеми ЛГБТК-спільноти в Грузії поєднується із фільмуванням повним сонячного світла та танцювальними рухами під народну грузинську музику й техно на закритих вечірках. 

Камера у фільмі рухлива й суб’єктивна, у середовищі багато дзеркал – ми  занурюємося в історію одного героя, Мераба, навіть бачимо його сни. Всміхаємося від метеликів у животі, намагаємося що є сили протанцювати все чітко й правильно та відчуваємо фізичний і моральний біль. Танці Мераба – засіб пояснити, що він відчуває. Гарантуємо, що ви перемотуватиме, щоб побачити їх знову і знову. 

Якщо все це не переконало вас подивитися стрічку, то ви не побачите фільм, прем’єру якого в Тбілісі охороняла поліція, біля кінотеатру православні священики влаштували масовий молебень, а ультраправі активісти, звісно, намагалися з кимось побитися.

 

Кому дивитися?

“А потім ми танцювали” часто називають грузинською версією “Назви мене своїм ім’ям”, тож, можна сказати, що це кіно для тих, кому сподобався фільм Гуаданьїно. Втім, ми вважаємо, що це стрічка для всіх, хто хоче побачити себе таких милих і недолугих, які закохано мріють у ранкових жовтих маршрутках, хто знає, як це, коли закінчилися гроші на телефоні, та для тих, хто хоче познайомитися з сонячною Грузією з різних боків.

 

“Бо ми мужики”

Режисери: Петтер Соммер, Ю Вемуд Свенсен
Норвегія, 2018


Трейлер до “Бо ми мужики”

 

Що?

Стрічка про хор звичайних норвезьких чоловіків різних професій із вусами та бородами, які люблять пити пиво у вільний час, а щовівторка зустрічаються і разом співають. На початку фільму ми дізнаємося, що вони мають виступити на розігріві Black Sabbath на музичному фестивалі. До події десять тижнів.

Хор цих чоловіків незвичайний. Вони не співають народних норвезьких композицій і не ходять у національному одязі. В їхньому репертуарі пісні зі словами “Я гівнюк”, “Чому мені боляче пісяти” та класичні твори на латині (прим. від авторки: перекладу слів класичної композиції у стрічці немає, тож, це лише моє припущення). Дехто з них у колективі вже більше, ніж десять років. Спершу може здатися, що це кіно про феномен чоловічого хору. Втім, це фільм про щирість, близькі стосунки та розвіювання міту повсюдної токсичної маскулінности. Спойлерити не будемо, але попередимо: починаємо дивитися кіно з усмішкою, а закінчуємо – сльозами.

 

Навіщо дивитися?

Для того, щоб зрозуміти, як мистецтво зближує абсолютно різних і незнайомих людей. Документальна стрічка з одного боку розповідає нам про хор, де люди перетворюються в один цілісний механізм. І це гарно показує фільмування: у кадрі учасники хору з’являються майже завжди разом. Чи то ми зосереджуємося на комусь одному, втім, бачимо поряд інші розмиті обличчя, чи то дивимося інтерв’ю, де завжди двоє учасників. 

А також для того, щоб побачити, хто може організувати людей у колектив. Адже з іншого боку “Бо ми мужики” – фільм про диригента, який цей хор змінив. Він дав кожному учасникові відчути себе на своєму місці так, що дружини чоловіків самотужки відсилають їх на репетиції, бо ті повертаються звідти щасливими. Саме диригентові віддані всі великі плани та рух камери. Це фільм про нього і його хор.

 

Кому дивитися?

Усім, хто ходив у дитинстві в хор чи на танці. Бо це нагадає вам (сподіваємося) про керівників колективів, запалених своєю роботою, які вміють творити із колективу другу сім’ю. Всім, хто хоче послухати, як цікаво звучить гурт непрофесійних співаків із непрофесійними голосами й піснями, але який відчуває музику. Та всім, хто хоче, аби кіно змусило реагувати: сміятися, плакати та відчувати тепло.

 

“Тут був Саша”

Режисер: Ернестас Янскаукас

Литва, 2018Трейлер до фільму “Тут був Саша”

 

Що?

Стрічка про день із життя подружжя Юрґи й Томаса та небажаного хлопчика із дитбудинку Саші. Пара не може мати дітей, тож, вирішила усиновити дівчинку Сашу. Втім, бюрократичні схеми замість неї вирішили прилаштувати 12-річного хлопця. Це – травматичний досвід і для дитини, яка забагато розуміє, і для пари, яка не може змиритися з помилкою в системі, ані зі своєю совістю. Фільм розповідає про події тривалістю в день, але постійно відсилає нас у минуле, щоб ми зрозуміли трагедію головної героїні, жінки, яка не може бути матір’ю. А також, намагається знайти відповідь на запитання: “Що таке сім’я?”

 

Навіщо дивитися?

Щоб познайомитися з непопулярними для сучасного кінематографу темами – безпліддя та сирітства. Це кіно добре ілюструє і почуття Юрґи, і реакцію консервативного суспільства на її бажання всиновити дитину, і деструктив, який вона, травмована своїм становищем, вносить у життя близьких їй людей. А також, показує, який спектр почуттів є у дітей, звідки вони беруть вміння відкриватися і як переживають біль. Так у фільмі стираються межі зрілости й дитячости.

“Тут був Саша” – малобюджетне кіно. Його форма не відповідає масштабам тематики. Із речей, на які варто звернути увагу – світло й кольористика. У минулому подружжя все світле й тепле. У теперішньому – сіре, тьмяне й холодне. Більше нічого цікавого чи важливого у візуальній складовій картини, на нашу думку, немає. Це просто звичайне, добре зняте кіно, без особливих акцентів. 

 

Кому дивитися?

Насправді, ця стрічка не змусила нас співпереживати героям. Вона не зачепила. Лише ознайомила із проблемами. Тому це фільм для тих, кому цікаві теми сирітства й безпліддя.

Що б ви не обрали до перегляду з нашого списку, пам’ятайте – це ще не всі фільми з платформи OIFF Flashback. Про інші три ми писали тут. А далі буде.