27 травня 2020 18:02
745 Переглядів

Як дивитися “5 на 2” Франсуа Озона

Ви б одружилися, якби знали, чим все закінчиться? Якби точно знали, що таки закінчиться? Уявіть, що могли б подивитися на майбутнє своїх стосунків. А може, насправді, ви вже про нього знаєте, просто нікому не говорите? Навіть собі. Франсуа Озон, французький режисер, ставить нам ці запитання стрічкою “5 на 2”. З’ясовуємо, як у фільмі митець грається із часом, обирає кольори і яке кіно знімає. 

 

Dissecting a broken marriage -- in reverse - SFGate

 

Жанр: Драма, мелодрама
Рік: 2004
Країна: Франція 
У ролях: Валерія Бруні-Тедеські, Стефан Фрейс та інші 

 

Сюжет

Жиль і Маріон звичайна сім'я. У них один син, робота, спільна квартира. Коли подружжя вкладає сина спати, Маріон одягає сукню і фарбує губи, до них приходять друзі. Вони влаштовують посиденьки на кухні, курять, танцюють, говорять про вірність і зраджують. 

Фільм складається з п'яти епізодів життя двох людей. Епізодів перших побачень, теплих спогадів і холодного розлучення. Але Франсуа Озон грається з часом. Він ламає звичний порядок речей, і показує події в зворотньому порядку. “Подружжя зобов'язується повернути один одному всі подарунки, дорогоцінності, отримані ними один від одного за час спільного життя” – фраза, яку чуємо на початку фільму. Він починається сценою розлучення, а закінчується – знайомством. 

Amor em 5 Tempos

 

Про режисера

Франсуа Озон – режисер, який вирізняється стабільністю і продуктивністю. Він випускає по фільму щороку. Його стрічки відверті і дещо провокативні. Стосунки між людьми і їх психологія – ось на чому будується більшість сюжетів режисера. Часто головними героїнями стрічок є жінки. Саме їх внутрішній світ цікавить автора найбільше. 

Жінки в озонівських картинах стикаються з найрізноманітнішими соціальними проблемами, які стають частинами і їхніх особистостей. Наприклад, сімнадцятирічна Ізабель із «Молодої та прекрасної» (2013), приваблива зовні, дещо інфантильна дівчина із благополучної сім’ї, починає займатися проституцією. Представниця типової золотої молоді Мус, заможна наркозалежна з драми «Притулок» (2009), вагітніє від свого приятеля, який незадовго потому гине від передозування. Вона змушена самотужки вживатися у нову для себе роль майбутньої матері. Режисер не створює своїх героїнь ідеальними і не гіперболізує їхні недоліки – він зображує жінок так, як відчуває, – живими, справжніми й тому абсолютно прекрасними. Більше про особливості кіно режисера читайте в матеріалі Море жінки та убивства Франсуа Озона (прим. від ред.: цей абзац – цитата з вищевказаного матеріалу).

У “5 на 2” Озон знову глибоко досліджує внутрішні світи. Тільки цього разу і чоловіка, і жінки.

DVD – Pagina 16 – Cinemien

Час

Ми звикли бачити речі просто – від початку і до кінця, розвиток чогось від його народження до умовної смерти. Режисер цього фільму пропонує дистанціюватися від такого сприйняття та дає можливість дивитися на життя зворотньо і аналізувати. Спочатку пара проходить процес розлучення, вони обговорюють, хто і коли проводитиме час з сином. Потім ми маємо можливість бачити звичайний день чи то вечір у сімейному колі і з друзями. Наступна сцена – народження сина. Після того було весілля і знайомство пари. Найцінніше у цьому те, що моменти, показані в стрічці, підібрані хоч і логічно, але ніби випадково. Ніби нам показали записи прихованої камери, де нема гри на публіку. Тим паче, глядачам показують окремі моменти з життя обох партнерів, про які навіть Жиль і Маріон можуть не знати.

5×2 – 2004 | We Can't Hear the Mime!

 

У фільмі немає нічого зайвого. Всі п'ять сцен побудовані на стосунках двох людей і дотичних до них осіб, які з'являються у фільмі поступово. Якщо на передостанній сцені весілля пара була оточена величезною кількістю людей, то першу сцену розлучення вони провели удвох. Кожна сцена закінчується темним екраном і спокійною італійською музикою. Це дає час подумати перш ніж дивитися далі. 

 

Колір

Кольори кінострічки – спосіб говорити про час і стан героїв. Вони впродовж фільму переходять з приглушених холодних відтінків до яскраво-теплих. Сцена розлучення і прощання відбувається в темній кімнаті із синім відтінком стін у холодну пору року. Маріон одягнена в сіре пальто і блакитний шарф. Наступні сцени стають все яскравішими, а пори року – теплішими. Сцена весілля відбувається влітку в світлих коричнево-жовтих тонах а знайомиться пара на курорті, на березі моря. Фільм закінчується романтичною сценою саме там у променях західного сонця. 

Якщо дивитися фільм поступово, відчуття контрасту не виникає зовсім, але достатньо зіставити перший і останній епізоди, щоб бачити різницю кольору, якою так майстерно змальований настрій кожної зі сцен. Стосунки розвиваються так само поступово, як і змінюються кольори. Найважче в цій послідовності і плавності зрозуміти момент, де саме сталося щось, після чого розлучення було вже неминучим. Зрештою, для цього цей фільм і створений – для роздумів і аналізу. 

Five Times Two streaming: where to watch online?

Здавалося б, таке закінчення, як тут – ідеальне для типової історії кохання в романтичних фільмах. Вони знайшли однк одного, а попереду в них довге і щасливе життя. Але Франсуа Озон пропонує подивитися на такі історії глибше. Він без жодного моралізаторства показує у буденних речах моменти, які призводять до руйнування сімейного життя. То що означає це знайомство? Початок стосунків? Початок сім'ї? Початок кінця? Вирішувати кожному. 

Ірина Пельц