09 березня 2020 18:55
1584 Переглядів

Як виростити Шевченка — інструкція

Виростити Пророка – не поле перейти. Інструкція в таких ситуаціях зайвою не буде. Не знаємо, чи читали Тарасові батьки схожу статтю перш ніж народити сина, втім, його батько був грамотним (рідкість для тогочасного села), тому все можливо. У будь-якому разі інструкція відтворена ним майже дослівно. Читайте й користуйтеся в міру власних можливостей. 

 

 

1. Знайдіть гідного партнера.

Для того, щоб зачати Пророка нації, потрібні відповідні генетичні дані. Вибір партнера залежить переважно від місця проживання, бо український геній мусить мати кров із двох берегів Дніпра. Тарасів дід, Іван, родом із Кирилівки. Він, швець за ремеслом (звідси і прізвище Шевченко), був свідком, а, може, й учасником гайдамацького руху. Інший дід, Яким Бойко, виходець із Прикарпаття. Деякі дослідники вважають, що він був сином Івана Бойка (Бойчука) – побратима легендарного учасника повстанського руху Олекси Довбуша. 

 

 

2. Не народжуйте Тараса з першої спроби

Ну, передовсім, як це ви зібралися виховувати генія одразу? Спочатку потренуйтесь кілька разів і старші діти стануть вам у пригоді для виконання наступних пунктів. Тарас був третьою дитиною після сестри Катерини та брата Микити. Згодом народилися Ярина, Марія і брат Йосип. Після смерти матері народжується сестра Марія (оригінальність для творення Пророка необов’язкова) від другого шлюбу його батька, Григорія Шевченка.

 

Хвильовий 2.0

 

3. Дитину варто зачати у червні і бажано назвати Хвильовим

Тарас народився 206 років тому. Це означає, що його зачали приблизно у червні і він Риби за знаком звірокругу. Невідомо, чи це вплинуло на його геніальність, але, щоб максимально наблизитись до бажаного результату, зорі краще не гнівити. Врешті, астрологи запевняють, що Тарасові мрійливість, самоіронічність та емпатійність – характерні риси його знаку. Оскільки ХХ століття з його розкутістю тоді лише насувалося, а батьки Тараса жили у консервативному оточенні й назвати сина просто Хвильовим не могли, обрали ім‘я Тарас. Дослівно з давньогрецької воно означає «хвилювати».

 

 

4. Віддавайте дитині все своє життя

Катерина Якимівна, Тарасова мати, була з тих матерів, які віддають дітям усе, які нічого  не знають, окрім самопосвяти нащадкам і непосильної праці. Тарасів батько, Григорій Іванович, одним із перших зауважив обдарованість сина і робив усе, щоб дати хлопцеві освіту і розвинути його розум. Він часто брав юнака на чумакування. Чумацький фольклор, природа, дорожні пригоди та розмови дорослих сформували світогляд чутливого Тараса. 

 

 

5. Якнайшвидше помирайте. Генію треба рости самостійним

Тарасова мати померла, коли йому було дев’ять років. У Святвечір тієї зими він разом із братом Микитою і сестрою Яриною приніс святу вечерю дідові Івану. Діти стали промовляти: «Святий вечір! Прислали нас, діду, батько й мати…» – перед словом «мати» затнулися і всі троє заридали. Овдовівши, батько одружився вдруге. За звичаєм, взяв також удову, опис якої пропущено, через їхню взаємну несимпатію з Тарасом. В одинадцять років хлопець втратив і батька, який застудився під час подорожі до Києва пізньої осені. Може, саме через небажання повторити цю долю в образ Тараса назавжди ввійшла тепла шапка. 

Опікуном сиріт став їхній дядько Павло, дуже суворий до дітей. Тому Тарас часто втікав до сестри Катерини, яка з чоловіком жила у сусідньому селі. Врешті Тарас утік від дядька до косоокого дяка Петра (сподіваюсь не переплутав), у якого продовжив своє навчання. Далі у житті Тараса почалося найцікавіше і ви або спостерігатиме за його безмертним перформансом з небес, якщо правильно виконали всі пункти, або можете просто прийти на лекцію “Тарас Шевченко: перформанс безсмертя” вже цієї суботи.

Ремарка від автора: Особисто я не хотів би повторювати життєвий шлях батьків Тараса, а тому на лекцію прийду. Навіть проведу її.

Данило Гайдамаха,
чорнобровий блогер,
прихильник проєкту «Пусто»